Mary's serwis - Dziennik Core'owego gracza

Lidka nam mowiła ze trzeba napewno umiec:
-budowe atomu(hybrydyzacja),
-ukł. okresowy(właściwości fizyczne i chemiczne,charakterystyka grup),
-wiązania(walencyjne, konwalencyjne, Van der Waalsa),
- sprężone kwasy i zasady.
-elektrolity(dysocjacja, hydroliza, rozpuszczalności, amfotery,amfolity)
-wpływ pH i Wspólnego jonu
-roztwory buforowe
-reguła przekory i stała równowagi
-elektrochemia
-potencjał redox
-szereg napięciowy metali
-utlenianie, redukcja
I TO BYŁO BY NA TYLE.....................No to radzę poczytać trochę książek na temat metaloznawstwa. Aluminium koroduje jak każdy metal, tyle że korozja przebiega inaczej niż np. dla stali. Otóż korozja aluminium to pokrywanie się powierzchni metalu białym nalotem (tlenkiem aluminium). Nalot ten odcina dopływ powietrza do metalu i zatrzymuje proces korozji. Dlatego po wypolerowaniu elementów aluminiowych, jeżeli nie zabezpieczymy powierzchni to element nam matowieje.
A Gościowi chodziło o korozję niklu wywołaną kontaktem niklu z aluminium. Chodzi o tzw. ogniwa elektrochemiczne. Jak ktoś zainteresowany to niech się zapozna z szeregiem elektrochemicznym metali.
Przepraszam za offtop ale może ktoś skorzysta.1) z podanych trzech matali najaktywniej szy jest Zn, następnie Fe i w końcu miedź (szereg elektrochemiczny). Metal bardziej aktywny wypiera metal mniej aktywny z r-ru, w tym przypadku żelazo wyprze miedź zgodnie z równaniem:

Fe+Cu(2+)==>Fe(2+)+Cu

czyli na jeden atom Fe, który przejdzie do r-ru na powierzni płytki żelaznej osiądzie 1 atom Cu. Zobaczmy na masy molewe tych metali:

MCu=63,55 g/mol

MFe=55,84 g/mol

zatewm widzimy, że na 55,84 g atomów Fe, które przejdą do r-ru, na płytce osiądzie 63,55 g Cu. Zatem masa płytki wzrośnie o 7,71 g

układamy proporcję:

55,84====>7,71 g

x======>10 g

x=72,43 g

2) Cu(2+)+Fe===>Fe(2+)+Cu

to jest ta sama reakcja jak w poprzednim zadaniu

obliczamy masę molową siarczanu miedzi:

MCUSO4=159,5 g/mol

zatem liczba moli jonów miedzi w r-rze:

n=m/MCUSO4=30/159,5=0,188 mol

i tyle samo musiało przereagować Fe, zatem masa żużytego Fe (czyli w r-rze wynosi):

m=n*MFe=0,188*55,84=10,50 g

zatem r-r zawierał 10,50 g Fe

PS, miałabyć masa FeSO4, czyli m=0,188*152=28,58 g, gdzie 152 oznacza masę molową FeSO4Jeżeli to kwestia utleniania, ma szanse rozwiązać problem przymocowanie do felgi metalu, który w szeregu elektrochemicznym jest pierwszy w kolejce do utleniania? Ktoś próbował takiego patentu na felgach? Z czego zrobione są ciężarki do wyważania felg aluminiowych?Witam wszystkich chemików, tutaj, gdyż nie udało mi się znaleźć powitalni. Na imię mam Konrad, lat 30, ostatni kontakt z chemią miałem na pierwszym roku studiów.

Szukam pomocy w poniekąd chemicznej sprawie:
Chodzi o korozję aluminiowych felg w motocyklu. Przebiega ona dosyć sprawnie i zastanawiam się nad sposobem jej spowolnienia. Pamiętając przez mgłę szereg elektrochemiczny metali, oraz fakt że cynkowanie blachy opóźnia proces jej korozji, zastanawia mnie, czy można zastosować magnez jako antyutleniacz do aluminium. Mogę prosić o komentarz do tego zagadnienia?

Najmocniej przepraszam, jeśli banalność/głupota tegoż pytania urazi chemików-fachowców, w tej dziedzinie jestem niestety dyletantem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.H2SO4 stęż i HNO3 to kwasy utleniające - utleniaczem jest anion reszty kwasowej a nie kation wodorowy

metal + kwas nieutleniajacy --> sól + wodór (jeśli metal leży przed wodorem w szeregu elektrochemicznym metali)

metal + H2SO4 stęż --> SO2↑ + sól + woda
metal + HNO3 rozc --> NO↑ + sól + woda
metal + HNO3 stęż --> NO2↑ + sól + wodaProsze o sprawdzenie czy mam dobry tok myślenia i ewentualną korektę.

Zaprojektuj doświadczenia, w którym wykażesz, który metal jest bardziel aktywny cynk czy nikiel.
1.) Zaproponuj odczynniki do doświadczenia.
2.) Zapisz obserwacje.
3.) Zapisz wniosek z przeprowadzonego doświadczenia i powiedź go równaniem reakcji w formie cząsteczkowej

no to moja propozycja
1.)odczynniki Zn, Ni, NiCl2, Zn(NO3)2
2.)obserwacje: po osuszeniu i zważeniu płytek waga płytki cynkowej zmalała, a masa płytki niklowej wzrosła
3.)wnioski: cynk jest wyżej w szeregu aktywności metali dlatego wypiero nikiel z soli, a nikiel jest nizej ob cynku w szeregu aktywności metali daltego masa płytki wzrosła. cynk jest aktywniejszym metalem od niklu.
probówka I: Zn + NiCl2---->ZnCl2 + Ni
próbwka II: Ni + Zn(NO3)2 ---> Ni(NO3)2 + ZnMiedź jest niżej w szeregu elektrochemicznym (zwanym też napięciowym bądź aktwyności metali) niż wodór. Według niego (tj. szeregu) miedź nie powinna wyprzeć wodoru. Jednak z kwasami utleniającymi jest troszeczkę inna sprawa. W ich przypadku nastąpi wyparcie, jednak następują wtedy reakcje utleniania i redukcji. Dla stężonego kwas azotowego (V) reakcja przebiega według równania:

Natomiast dla rozcieńczonego kwasu azotowego (V):Żelazo jest metalem aktywniejszym, wedle szeregu napięciowego metali.
Zaś metal aktywniejszy wypiera metale mniej aktywne - stąd taka reakcja.
Jest to jedna z prostszych reakcji redoks czyli utleniania-redukcji. Jest wykorzystywana w III klasie, przy opisywaniu właśnie redoksów i zjawisk elektrochemicznych.

Jest z tym nawet związane dość banalne doświadczenie (choć z tego, co wiem, częściej używa się teraz zestawu złożonego z i ).

Wrzucamy blaszkę żelazną (bądź cynkową) do roztworu siarczanu - po pewnym czasie, na blaszce zacznie się wydzielać warstewka innego koloru - będzie ona odrobinkę czerwonawa - jest to właśnie powstająca miedź. Reakcja dość szybko zostaje zahamowana, ponieważ, aby reakcja zachodziła, w środowisku musi być stały dostęp do blaszki żelaza (cynku) - tymczasem, wyżej wspomniana blaszka, później czy wcześniej, zablokuje ten dostęp, "zasłaniając" całą blaszkę.
Reakcja polega na prostej regule - jony miedzi z siarczanu miedzi przechodzą w miedź na stopniu utlenienia 0, zaś żelazo (bądź cynk) przechodzi z formy pierwiastkowej (stopnia utleniania 0) do jonu.

Szerszych informacji proszę zaciągnąć w podręczniku do klasy III - najlepiej OPERONu, uważam, że jest najlepszy ;) I to nie jest kryptoreklama
Ewentualnie cieniutka książeczka K.M. Pazdro - "Elektrochemia"
mój komentarz:
Wprawdzie nie spojrzałem na szereg aktywności metali ale jestem pewien że rtęć jest jakoś takoś nisko, w każdym razie pod wodorem, a cynk na pewno ponad wodorem. W końcu laboratoryjne otrzymywanie wodoru to roztwarzanie cynku w kwasie solnym.


Jeśli coś reguje z kwasami nieutleniającymi z wydzieleniem wodoru, to nie może leżeć nad wodorem tylko pod wodorem w szeregu elektrochemicznym. Czyli ma ujemny potencjał redox.

Prawdopodbnie nie zobaczymy na dnie metaliczych kropli. Rtęć raeczej utworzy amalgamat z cynkiem (co może mieć oczywiście wpływ na dalszą reaktywność cynku).Neecze... czytam czytam i coraz bardziej stwierdzam że babcia prawdę o bimbrze mówiła...
Aż idę w tablicach sprawdzić.
wodór oczywiście 0,00 V
cynk -0,7618 V
czyli jest wyżej...

Szereg elektrochemiczny metali taki przewrotny jest. Im mniejsza cyferka tym wyżej.
więc leci od Litu (-3,0401V) przez wodór (0V) do złota na +I (1,692V) [złoto na +III jest przedostatnie z wartością 1,498V].no jak dla mnie poza 4 to powinenes to spokojnie umiec skoro miales z tego egzamin bo to poziom licealny....

aaa i napisz na jakim kierunku jestees bo tak ciekawy bylbym

pierwsze zadanko to 1 klasa liceum

2 zadanko to samo - bez momentu dipolowego czyli czasteczi liniowe :D ala CO2 itd - nie H20 !! 1 kl liceum

3 zadanko

hydroliza czyli rozpad soli pod wplywem czasteczek wody na jony....

z 4 to bym musial poszperac w ksiazkach bo narazie pustke mam przed oczami

5 zdaanko - szereg elektrochemiczny metali

no i 6 - nietrudny redoksik


sam zadanka rozwiaz a my Ci napiszemy czy dobrze myslisz/kombinujesz czy tez nie
Odradzam cynkowanie- będzie rdzewiał. Ocynk, jak i inne tego typu powłoki dobre są jak są całe. Ale w wypadku mikrouszkodzeń powstaje w tych miejscach pod wpływem wilgoci coś na kształt mikroogniwa i proces korozji zachodzi duzo szybciej.
Teoretycznie nie powinien, bo żelazo z cynkiem sa tak położone w szeregu elektrochemicznym metali, że w takim ogniwie to cynk będzie korodować - na morzu stosuje się nawet takie śmieszne zabezpieczenia antykorozyjne żelaznych kadłubów statków, jak lutowane miejscowo do nich cynkowe płyty, tak zwane "protektory"!!!
Póki "protektorów" elektrokorozja nie "wyżre" do końca, żelazny (stalowy) kadłub prawie nie rdzewieje, a na pewno o wiele mniej, niż chroniony tylko powłokami lakierniczymi - dlatego te płyty cynku wymienia się co kilka lat...
Natomiast w przypadku spękanej powłoki cynkowej problem może stanowić brak kontaktu cynku z żelazem i obkorodowanie cynku ze wszystkich stron, co może uniemożliwiać przepływ ładunków elektrycznych między metalem chronionym i powłoką - nie od rzeczy zapewne bedzie tu też pozostawanie przez długi czas wilgoci pod spękanym cynkowaniem...
Pozdrawiam!
Piotr - "Piekielny"Na pewno mówisz o cynowaniu a nie o cynkowaniu?
Jeżeli tak to popełniasz poważny błąd w sztuce.
W szeregu elektrochemicznym metali cyna leży po drugiej strony żelaza jak cynk. W połączeniu Zn-Fe cynk jest anodą i ulega utlenieniu ( korozji, rozpuszczaniu). Na blasze ocynkowanej najpierw zanika cynk, potem koroduje blacha. Woda morska jest dobrym elektrolitem i dlatego do statków dołączano bloki cynkowe, które chroniły okręt elektrochemicznie. Jak połączysz cynę z żelazem to Fe staje się anodą i takie połączenie powoduje przyspieszoną korozję blachy (i to bardzo). Skonsultuj to co napisałem z kimś i wyciągnij wnioski. Poz.nikiel to też metal. co prawda jest niżej w szeregu elektrochemicznym od aluminium ale może być zonk bo to metal aktywny. miedź nalezy do szlachetnych i tak łatwo nie koroduje. krótko ni ma bata nie możesz używać :)